8 a

 

 

 

Ismertesse az erősítőkben alkalmazott visszacsatolások fajtáit és jellemzőit!

Mutassa be a negatív visszacsatolás megvalósításának konkrét lehetőségeit!

Elemezze a negatív visszacsatolásnak az erősítő jellemzőire gyakorolt hatásait!

 

 

A visszacsatolás az, amikor egy elektronikai rendszer jellemzőit szabályozni kívánunk.


Megvalósíthatjuk, ha a kimeneti jellel arányos jelet visszavezetjük a bemenetre  és ott előjelhelyesen összegezzük a bemeneti és visszavezetett jelet.

A: erősítő, B visszacsatoló négy pólus.

Csoportosíthatóak:

- A fázis viszonyok szerint lehet pozitív és negatív visszacsatolás.

         Pozitív visszacsatolás (P): nem szoktuk használni az erősítő technikában a stabilitási zavarai miatt.

         Negatív visszacsatolás (N): a visszacsatolásnál a visszacsatolt jel (Jvcs) az eredeti bemeneti jel (Jbe) ellen dolgozik, annak hatását csökkenti, így jön létre az összegzett jel (J1). Az erősítő jellemzőkre gyakorolt hatást a konkrét visszacsatolás ismeretében lehet eldönteni, de az erősítést (A) mindenképpen csökkenteni fogja. A stabilitást növeli ez a fajta visszacsatolás.

- A visszacsatolt jel fajtája szerint lehet feszültség, vagy áram visszacsatolás.

         Feszültséggel arányos visszacsatolás (F): a visszacsatolásán a kimeneti ellenállás (Rki) a hurokerősítés (1+H) arányában csökken.

         Árammal arányos visszacsatolás (A): a visszacsatolásnál a kimeneti ellenállás (Rki) a hurokerősítés arányában növekszik. A nagy bemeneti ellenállás (Rbe) miatt erősítőkben általában a soros visszacsatolásokat alkalmazzák, a párhuzamos visszacsatolásokat munkapont beállításokra és stabilizálásra használják a negatív visszacsatolások az erősítő jellemzők értékét stabilizálják.

- A bemeneten kialakított kapcsolat szerint lehet soros, vagy párhuzamos.

         Soros visszacsatolás (S): A bemeneten feszültségeket összegezzük ezért ez a visszacsatolás azokat az erősítőjellemzőket képes módosítani melyek nevezőjében a bemeneti feszültség szerepel, tehát a feszültség erősítést (Au), erősítő meredekség (As) és a bemeneti ellenállás (Rbe). Az Au és az As csökken míg az Rbe értéke nő. A változások értéke a hurokerősítés arányában történik.

         Párhuzamos visszacsatolás (P): az áramokat összegezzük a bemeneten. Az áramerősítés (Ai), erősítő ellenállás (Ar) és a bemeneti ellenállás (Rbe) értéke fog változni. Az összes jellemző a hurokerősítés értékével fog csökkeni.

Konkrét megvalósítási lehetőségek a negatív visszacsatolással:

- N-S-A vcs.: FE-es és a FS-ü alapkapcsolás.

- N-S-F vcs.: FC-os, FD-ü és a N.I. alapkapcsolás.

- N-P-F vcs.: INV. alapkapcsolás.