7 a

 

 

 

Ismertesse az erősítő fokozatok be- és kimenetén alkalmazott csatolási módok (galvanikus, kapacitív, induktív) jellemzőit, alkalmazási lehetőségeit!

Elemezze az erősítők frekvencia menetét befolyásoló okokat. Térjen ki a határ frekvenciák meghatározására!

 

 


Erősítők általános frekvencia menete:


A sávközép frekvencia (fsk) független az átviteltől.

Határ frekvenciák (fa, ff) 3 dB-es erősítés csökkenések között helyezkednek el.

Kis frekvenciás okok: csatoló és hidegítő elemek.

Nagy frekvenciás okok: szórt, tranzisztor, terhelő kapacitások, stb.

Speciális erősítők frekvencia menete:


- Alul áteresztő szűrő Low Pass Filter (LPF): DC erősítő


- Felül áteresztő szűrő High Pass Filter (HPF):


- Sávszűrő Band Low Filter (BLF):

- Lyukszűrő:


Csatoló komplexum:


Működése: a sávközép frekvencián a csatoló kondenzátor (Ccs) rövidzár a második feszültség (U2) megegyezik az első feszültséggel (U1) az átvitel állandó. A frekvencia (f) csökken, míg a csatoló kondenzátor ohmikus ellenállása növekszik, tehát frekvenciafüggő. A második feszültség így kisebb lesz az első feszültségnél, így a jelátvitel csökken.

Emitter komplexum:


Működése: sávközép frekvencián az emitter kondenzátor (CE) alkotja. Ha a frekvenciát csökkentjük, az emitter körben frekvenciafüggő visszacsatolás keletkezik, amely erősítés csökkenést, visszaesést okoz.


Ha a frekvenciát jobban csökkentem, akkor a feszültség erősítés megegyezik a visszacsatolt feszültség erősítéssel (Au=Auv).

Az alsó határfrekvenciát (fa) a legnagyobb értékű törésponti frekvencia (fE1, vagy fE2) adja.

Nagyfrekvenciás tulajdonságok: felső határfrekvencia (ff) javítása céljából célszerű nagyfrekvenciás tranzisztort, kis terhelő kapacitást és gondos áramköri szerelést alkalmazni.


A földelt collektoros kapcsolást jó nagyfrekvenciás tulajdonságokkal rendelkezik, de gerjedékeny.

Csatolási módok:


- Közvetlen: ez az egyetlen kapcsolás, mely egyenáramot (DC) is vezet. Kisfrekvenciás többfokozatú erősítőknél előnyös. Nem kell hozzá alkatrész, csak az előző erősítő fokozat kimenetét és a következő erősítő fokozat bemenetét rövidzárral összekötjük. Hátránya, hogy az MP beállítások egymástól függenek a különböző erősítő fokozatoknál.


- Szinteltolós: ez a csatolási mód kiküszöböli a rövidzárási csatolási mód hátrányát (a munkapont eltolódás nem jön létre), de ugyanúgy használható DC üzemmódban. Hátránya, hogy a feszültség erősítést gyengíti. Az előző fokozat kimenetét és a következő fokozat bemenetét ellenállással összekötjük és a következő erősítő fokozat bemenetét és a földet összekötjük egy ellenállással.


- Diódás: DC üzemmódban használható, de csak kisszintű feszültségnél (magasabb feszültségnél több diódát kell használnunk). A csatolási mód a dióda nyitási tartományát használja ki.

- RC: ez a csatolás csak és kizárólag váltakozó áramú (AC) jelet képes továbbítani.  A leggyakrabban alkalmazott csatolási mód a váltakozó áramú jelek erősítésére. Az előző erősítő fokozat kimenete és a következő fokozat bemenete közé kapcsolunk egy kondenzátort és a következő fokozat bemenete és a föld közé egy ellenállást.


- Tranzisztoros: ez a DC kapcsolás sok alkatrészt kíván és az MP szintén tolódik. Az előző fokozat kimenetére rákacsoljuk a csatoló tranzisztor bázisát és a collektorát kivezetjük a következő fokozat bemenetére. A csatoló tranzisztor emitter és collektor körébe berakunk ellenállásokat.


- Transzformátoros: csak és kizárólag AC üzemmódban használható. Előnye, hogy magas frekvencián nagy stabilitást lehet elérni. Hátránya, hogy kisteljesítményű üzemben rossz a hatásfoka és frekvencia átvitele sem megfelelő, valamint nagy, nehéz, büdös. Használjuk szelektív erősítő fokozatokba. A jel átvitel függ a transzformátor tekercsei alapanyagának menetszámától és a huzal átmérőjétől. A transzformátor primer oldalát az előző fokozat kimenete és a pozitív távfeszültség közé kötjük, a szekunder oldalt pedig a föld és a következő erősítő fokozat bemenetére kötjük.


- Opto elektronikai: csak AC üzemmódban használható. Teljes galvanikus leválasztás, MP-ok ennél a csatolási módnál egyáltalán nem függnek egymástól. Előző fokozat kimenetét és a következő fokozat bemenetét fizikálisan nem kapcsoljuk össze.