1. Egyszerű kapcsolási rajzrészletek alapján ismertesse az elektronikai rajzi jelöléseket! Mutassa be az elektronikában használatos alkatrészek szabványos jelöléseit! Felkészülése és felelete során használja az alábbi információkat!

 

Információtartalom vázlata

 

               Passzív áramköri elemek (ellenállás, potenciométer, kondenzátor, induktivitás, transzformátor)

               Diódák

               Bipoláris és térvezérlésű félvezető elemek szabványos jelölései

               Műveleti erősítők

               Vezetékek, kötéspontok, csatlakozók, tápfeszültség csatlakoztatása

 

                                               Multivibrátor

                                               Kapcsolási rajz részlet

 

                                   AM KF részlet

 

 

 

 

                                   Rádió tuner részlet

 

 

Ellenállás: Olyan két kivezetésű áramköri elem, amely az áramkörben kialakuló áramerősséget befolyásolja.

Jele: R {rezisztor}. Mértékegysége: Ω {ohm}.

Az Ohm törvény érvényes rá mind az egyen-, mind a váltakozó áram esetében. Kiszámolható a feszültség (U) és az áramerőség (I) hányadából: R=U/I

 

Lineáris karakterisztikája:

 Tehát az ellenállásra rákapcsolt feszültség értékével arányosan nő az áram.

 

 

Potencióméter:  A potenciométer egy áramköri elem. Funkcióját tekintve rezisztív feszültségosztó, melyet általában 3 kivezetéssel látnak el. A kivezetések közül kettő között egy ellenálláspályán található, a harmadik pedig egy csúszkán keresztül érintkezik ezzel az ellenálláspályával. A csúszka az ellenálláspályán, annak végpontjai között, hibamentes működés esetén az elektromos kontaktus megszakadása nélkül szabadon elmozdítható.

Ha az ellenálláspálya két végére feszültséget kapcsolunk, akkor a harmadik kivezetés és a másik két láb valamelyike közötti feszültséget felhasználva a potenciométert változtatható feszültségosztóként használhatjuk, ha pedig a harmadik lábat a másik kettő valamelyikével közvetlenül összekötjük, akkor a potenciométer változtatható ellenállásként alkalmazható.

 

Kondenzátor: Olyan két kivezetéssel rendelkező eszköz, amely két vezetőből és a közöttük lévő szigetelőből áll.

Jele: C {capacity}. Mértékegysége: F {farád}.

Jelképi jelölése:

Jellemzői: kapacitás (ez a töltés tároló képesség): C=Q/U=εo.εr.A/d (ez a … kondenzátorra vonatkozik), egyen áramilag szakadásként, váltakozó áramilag frekvenciafüggő ellenállásként viselkedik.

Ohmikus értékének jelölése: Xc

Ohmikus értékének meghatározása: Xc=1/(2.π.f.C)

Karakterisztika: 

  1. A kondenzátor frekvenciafüggése
  2. A fázis menete(tehát ezen a grafikonon látni hogy a kapacitív tagon a feszültség késik)

 

Tekercs: Olyan két kivezetésű áramköri elem, amit egy szigetelt vezető anyagból feltekercseléssel hoznak létre, amelyben vasmag is lehet.

Egy tekercs lehet légmagos,vasmagos

Jellemzője: az induktivitás.

Jele: L. Mértékegysége: H {Henri}.

Jelképi jelölése:

Egyenáramú körben rövidzár, míg váltakozó áramú körben frekvenciafüggő ellenállásként viselkedik.Alacsony frekvencián kisebb nagyobb frekvencián nagyobb ellenállásként viselkedik.

Ohmikus értékének jelülése: XL

Ohmikus értékének kiszámolása: XL=2.π.f.L

Frekvencia karakterisztika: í (lineáris: tehát a frekvencia növelésével az ohm-ikus ellenállása nő a tekercsnek.


 

Fázismenete:ê (erről tudni fogjátok!LFS a lófasz képlet azaz induktív tagon(L) a feszültség(F) siet(S)! J

 

Transzformátor: Kettő vagy több tekercsből álló rendszer, amely a kölcsönös indukció elvén működik általában vasmagot is tartalmaz. Jelképi jelölése: (az első vasmag nélküli, a második vasmaggal rendelkezik)

N: menetszám, P: primer, SZ: szekunder.

Jellemzői: átvitel a=Usz/Up=Nsz/Np=Ip/Isz

Az alkalmazott huzalok átmérőjét az előírt áramerősség, a menetszámát az előírt feszültség adja meg.

Jellemzői: hőmérséklet és frekvenciafüggés,hatásfok, amely a hasznos és a veszteségi teljesítmény áramát adja meg, százalékos arányban.

 

Diódák: A dióda két kivezetéssel ellátott, egy p-n átmenetet tartalmazó félvezető eszköz, amely egyenirányításra, rádióvevő készülékekben demodulálásra alkalmas.

A félvezető diódákban a p-n átmenet tulajdonságait használjuk ki. A félvezető kristályban donor és akceptor atomokkal egy p és egy n típusú réteget alakítanak ki. A két szennyezés határán egy p-n átmenet jön létre. Ez az átmenet ideális esetben az egyik irányban az áramot átengedi, másik irányban nem.

 

Tranzisztor: A tranzisztor kémiailag eltérő szennyezettségű rétegekből álló félvezetőeszköz, amelynek jellemző felhasználásai az elektromos jelerősítés

, és jelek kapcsolása.

Jelképi jelőlése:

NPN

PNP

 

Műveleti erősítők:

Néhány tucat tranzisztorból felépített közvetlenül csatolt nagy feszültségerősítéssel rendelkező elektronikus alkatrészek. Pozitív vagy negatív visszacsatolással jellemzőik széles tartományban változtathatóak. Szimmetrikus bemenettel és aszimmetrikus kimenettel, nagy bemeneti és nagyon kis kimeneti ellenállással rendelkeznek.

A műveleti erősítők széles körben elterjedtek alacsony áruk (néhány cent) és széles tartományban rugalmasan beállítható jellemzőik miatt. Megtalálható egyen- és váltakozófeszültségű erősítőkben, keverőkben, mérőműszerekben, rezgéskeltőkben, szabályozástechnikai áramkörökben és így tovább. Néhány különleges monolit- vagy hibrid technológiával megvalósított típusa nagyon jó minőségű (gyors, nagyfeszültségű, kis zajú, jó bemeneti jellemzőkkel), ára ennek megfelelően magasabb (100 USD).

Jelképi jelölése:

Pár alapkapcsolás:

Vezetékek, kötéspontok, csatlakozók, tápfeszültség csatlakoztatása

Na remélem erről azért már tudtok nyögni vmit!!!:D